Big 3 Free? איך תדעי אם הלק שלך מכיל רעלים

היום נעסוק בנושא כאוב – הרעלים שבלקים שלנו.

כידוע, לק, ככלל, הוא רעל. הוא לא נועד לבליעה או כל שימוש שאינו חיצוני לגוף. הוא עשוי כולו מכימיקלים, ומריח כמו משהו מסוכן למדי. אבל מה, יש כימיקלים ויש כימיקלים. ושלושה כימיקלים ספציפיים, שפעם היו מרכיבים נפוצים מאוד (שלא לומר, המרכיבים העיקריים) בכל לק, התגלו לאורך השנים כבעלי השפעות מזיקות.

הכימיקלים המדוברים הם:

Dibutyl Phthalate, או בקיצור DBP, שנאסר לשימוש על ידי האיחוד האירופי מזה מספר שנים. אני לא כימאית או רופאה, אבל ממה שהצלחתי להבין הוא גורם, ככל הנראה, להתפתחות בלתי תקינה של תאים, ומפריע למערכת ההורמונלית, מה שיכול לגרום לדברים נפלאים כמו מומים בתינוקות או בעיות במערכת הרבייה. נכון מפתה?

Formaldehyde, שאותו אתן בטח מכירות כחומר לשימור חלקי גופות מסרטי המתח, הוא גם לא ממש חדשות טובות. שוב, אני לא מקור מוסמך ואתן מוזמנות מאוד להשתמש בגוגל שלכן ולקרוא על זה עוד, אבל על פי ויקיפדיה מדובר בחומר רעיל מאוד, הוכרז על ידי ארגונים ממשלתיים בארה"ב כמסרטן, שאיפה ממושכת שלו יכולה להוביל לצילוק בריאות, ועוד שלל דברים שליליים. ככלל, לא משהו שאני רוצה שיתקרב אלי. נגיד, אף פעם. ואם תהיתן, זה גם נספג בגוף דרך הציפורניים והעור.

Toluene, הוא מדלל צבע, ששאיפה שלו עשויה לגרום לנזק נוירולוגי חמור. למעשה, שאיפה שלו בכמויות קטנות עשויה לגרום על פי ויקיפדיה לעייפות, בלבול, חולשה, התנהגות כמו בשכרות, אובדן זיכרון, אובדן תיאבון, אובדן שמיעה, וראייה בשחור-לבן. שאיפת כמויות גדולות מהחומר הנפלא הזה בזמן קצר יכולה לגרום לסחרחורת, בחילה, או ישנוניות, ובמקרים חמורים זה יכול לגרום גם לאובדן הכרה ואף מוות. נפלא.

אז עכשיו שהפחדתי אתכן, צפירת הרגעה: אתן לא מניקוריסטיות. זאת אומרת, אתן לא מבלות את כל יומכן, מבוקר עד ערב, בהסנפת לק. החשיפה שלכן לחומרים האלה אינה עצומה, ואתן לא בסכנה גבוהה לכל הדברים השליליים שכרגע פירטתי. מצד שני, אתן באמת רוצות לחשוף את עצמכן לדברים האלה, גם אם בכמויות יחסית קטנות? והפורמלדהייד שנספג דרך הציפורניים והעור? באמת בא לכן?

יש עוד כמה חומרים שחברות התחילו להסיר לאחרונה מהלקים שלהן – Formaldehyde Resin, Camphor ו- Ethyl Acetate. אתן מוזמנות לקרוא על ההשפעות השונות שלהם ולהחליט אם אתן נמנעות גם מהם, אבל היום אני דובקת בשלושת הגדולים.

ההחלטה היא של כל אחת מול עצמה, כמובן. אבל אם אתן מחליטות שאתן, כמוני, רוצות להימנע ככל האפשר מהרעלים האלה, מהר מאוד תמצאו את עצמכן אובדות עצות מול שורה אינסופית של מרכיבים עם שמות כימיים מבלבלים באותיות פצפונות, וכאב ראש אחד גדול מהניסיון להבין מי נגד מי.

אז מאחר ואני היום עשיתי את המעשה הכואב ועברתי אחד אחד על כל אוסף הלקים התלת ספרתי שלי ומיינתי מה זוכה להישאר ומה לא, החלטתי לנסות לעזור לכן.

ונתחיל מרשימת החברות שכל לק חדש שלהן שתקנו (לא חדש עבורכן, אלא מייצור חדש, כן?) יהיה נטול שלושת הרעלים: Maybelline/Colorama; OPI/Sephora/Nicole; Nubar;  China Glaze; Color Club; Essie; MAC; Chanel; Dior; Estee Lauder; Chic; Ga-DE; Orly; Sally Hansen; Zoya; CND; Revlon; Rimmel; Pupa; Cherimoya 2012; NYX Girls/Matte; Milani; LA Colors; Essence; Careline Blues; Wet 'n Wild; Life. עדכון 9/6/12: מסתבר שגם Top Beauty ו-Wow Cosmetics הזולים בסדר, וגם Careline. כיף! עדכון 8/8/12: גם BeautyCare סבבה. שימשיכו ככה!

החברות שגם לקים חדשים שלהן מכילים, ככל שהצלחתי לברר, רעלים:  L'Oreal Resist & Shine (מכיל DBP). ו-Top Beauty (נמכר ב-8 ש"ח בחנויות "הכל בדולר". לא באמת ציפיתם להרבה מלק שנמכר ב-8 שקל, נכון?). עדכון 8/8/12: הקוראת לירון מוסיפה בתגובות שהלקים של GK מכילים Tulouene. כמו כן, חשוב לציין שהמחזק המקצועי של לייף (זה שנמכר בבית המרקחת) מכיל Tulouene, וכך גם הטופ קואוט הפופולרי Seche Vite. המחזק משקם-הציפורניים של NailTek כולל גם Tulouene וגם פורמלדהייד.

אם אתן מחפשות מידע על חברות אחרות מחו"ל, נסו בפוסט הזה של All Lacquered Up. רק שימו לב שמדובר בפוסט משנת 2009, לכן אמנם כל חברה שהייתה אז בטוחה כנראה שעדיין בטוחה, אבל חברות שמופיעות שם כלא בטוחות היו עשויות לשנות את הנוסחה שלהן מאז. אחרי הכל, עברו שנתיים. כללתי את כל החברות שנתקלתי בהן בארץ, וכל החברות שיש לי לקים שלהן. אם יש חברה נוספת שלדעתכן צריכה להיות ברשימה, התגובות פתוחות.

לצערנו הרב, יש לקים ישנים ויפיפיים שלא קנינו אי-אז כשהם נמכרו, אבל תופסים לנו את העין. למה לצערנו? כי צריך לבדוק את תכולת הרעלים שלהם אחד אחד. האם אני מצפה מכן לעשות כמוני, שישבתי שני ערבים ברציפות ומיינתי את הלקים הקיימים שלי לקטגוריות ה"בטוחים", "צריך לבדוק", והכואבת מכל "צריך להיפטר מזה"? לא. אני לא מצפה מכן לכלום. אמרתי כבר שזו בחירה אישית, ואני גם מניחה שלמי שאוסף הלק שלה קטן יותר (החבר שלי היה שמח להוסיף – שפוי יותר), זה גם קל הרבה יותר ועשוי לקחת פחות מיומיים. כמו כן, אתן מוזמנות לקצר את הזמן בדיקה שלכן באמצעות כמה טיפים וטריקים שלמדתי ביומיים האלה, ובשיטוטים נרחבים ברשת.

הטיפ הראשון, אחרי שניסיתן לקרוא מה שכתוב על הבקבוק והתייאשתן מהכתב המזערי, הוא להיכנס לאתר החברה. אצל רוב החברות אפשר למצוא במקום זה או אחר באתר רשימת מרכיבים, במיוחד לקולקציות חדשות.

הטיפ השני הוא שכשאתן עושות את כל הבדיקה הזו, תעשו את זה עם חתיכת נייר שעליה כתובים שמות שלושת החומרים (או מסך מחשב/סמארטפון שפתוח על העמוד המתאים בבלוג הזה, לדוגמא), כי השמות הכימיים האלה מבלבלים לאללה.

אם מדובר בלק ספציפי, אפשר גם לנסות לחפש סקירה שלו בבלוג שמציין דברים כאלה, ולראות מה הבלוגרית אומרת. הפעם אני דווקא לא מתכוונת לעצמי, אלא לבלוגריות כמו All Lacquered Up שברשימת הפוסטים השימושיים בצד שמאל יש באורח קבע לינק לפוסט שלה בנושא משנת 2007 (!), והיא מציינת את הנתונים האלו לגבי כל לק שהיא סוקרת מאז. זה מאגר נתונים מכובד למדי.

אם מדובר בלק מיני, שאצל חלק מהחברות (OPI, אני מסתכלת עליכם!) לא כולל רשימת מרכיבים, חפשו מידע לגבי הלק בגרסאתו הגדולה. אם אתן לא מוצאות מידע לגבי המרכיבים שלו – נסו לפחות למצוא באיזה שנה הוא יצא. רוב החברות התחילו להחליף נוסחאות בשנת 2006 (אתן מוזמנות לחפש את המידע הזה לגבי כל חברה בנפרד, כמובן) ולכן אם הלק שאתן בודקות הוא משנת 2004 אתן יכולות להניח שהוא כולל רעלים, ואילו אם הוא משנת 2010 אפשר להניח בביטחון רב שהוא לא כולל רעלים – בהנחה שהוא של חברה שאתן יודעות שאינה משתמשת יותר ברעלים, כמובן.

במסגרת חיפושי אחר הנוסחאות של הלקים שלי, מצאתי שחלק מהחברות עשו שינוי כלשהו באריזה של הלק כדי לסמן שהלק הזה שייך לנוסחה החדשה, נטולת שלושת הרעלים. אז בואו, ניתן בהם סימנים, ונתחיל מ-OPI אהובתי. זה פשוט, דווקא: מתחת לכל לק שלהם יש מדבקה שמפרטת את שם הלק. בנוסחה הישנה, הכיתוב על המדבקה (הלבנה) בשחור. בנוסחה החדשה, הכיתוב על המדבקה (העדיין לבנה) מודפס בירוק. נכון פשוט?

הלאה. China Glaze, עוד אחת מאהובותי, גם להם יש מדבקה מתחת ללק. בנוסחה הישנה המדבקה הייתה לבנה, ואילו בנוסחה החדשה המדבקה שחורה. עם זאת, מצאתי שאחד הלקים שלי עם המדבקה הלבנה, הווה אומר הנוסחה הישנה, Crystal Chandelier, לא מכיל את שלושת הרעלים ברשימת המרכיבים שלו. המשמעות היא, למיטב הבנתי, שלפני השינוי – יש כאלו ויש כאלו. אחרי השינוי – כולם בודאות ללא. אז כדאי לבדוק בקפידה את הנוסחה של לקים אינדיבידואליים מהנוסחה הישנה, אם אתן אוהבות אותם במיוחד.

חברת הלקים הישראלית החביבה על כולנו, Chic, עברה גם היא לנוסחה חדשה ונטולת שלושת הרעלים. כאן מעט יותר קשה להבדיל, כי שיק נקטו בטקטיקות מתוחכמות לבלבול האוייב, אבל בכל זאת אפשר לדעת על פי שני קריטריונים (ראו תמונות) :

1. בנוסחה החדשה כתוב בקדמת הבקבוק Long Lasting Nail Colour מתחת ללוגו החברה, בעוד שבנוסחה הישנה לא.

Chic front

האריזה החדשה משמאל, הישנה מימין

2. בנוסחה החדשה בנוסף למספרי הגוונים (שמסומנים במדבקה שחורה בראש המברשת ובמדבקה לבנה בתחתית הלק) יש גם שם לכל גוון (מופיע רק במדבקה שבראש המברשת).

Chic top

האריזה החדשה משמאל, הישנה מימין

אחד או שניים מהקריטריונים האלו אמורים לסייע לכן להבין מה יש לכן בידיים.

חברה ישראלית פופולרית נוספת, GA-DE, עשתה טריק דומה. בנוסחה החדשה כתוב בקדמת הבקבוק Crystal Glow Nail Enamel מתחת ללוגו החברה, מה שלא היה בנוסחה הישנה. בנוסף, גם אצל ג'ייד, המדבקה שבראש המברשת כוללת בנוסחה החדשה לא רק מספר גוון אלא גם את שמו, ואת המילים  Crystal Glow Nail Enamel.

גם לייף, מותג הבית של הסופר פארם, החליפו ככל הנראה את הנוסחה שלהם – כל הלקים שלהם שנמצאים כרגע על המדפים (או לפחות, כל אלה שבדקתי, ובדקתי מדף שלם) הם נטולי רעלים. וכמה לקים ישנים שלהם שיש לי, מכילים את הרעלים האלה בהחלט. אז מתי היה השינוי שלהם? אין לי מושג. אין שום הבדל באריזה ככל שהצלחתי למצוא. לא, גם לא צבע ידית המברשת, כפי שחשדתי. אז אם יש לכן לק של לייף – אין ברירה אלא לקרוא את המרכיבים. למרבה המזל, זה כתוב באותיות יחסית לא זערוריות.

כל הלקים של Orly שבבעלותי כוללים כיתוב ברור בגב הבקבוק: Free of DBP, Formaldehyde and Toluene. אני מניחה שאם תיתקלו בלק של אורלי שלא מכיל את הכיתוב הזה, זה לק מלפני שינוי הנוסחה.

במקרה של הלקים של CND, אם יש לכן לקים מסדרת ה-Colors & Effects  שלהם, הם נקיים מרעלים. אם יש לכן לקים מהסדרה המוקדמת, שהבקבוקים שלה נראים שונים לחלוטין, מומלץ לבדוק את הרכיבים בזהירות.

ועוד כמה הערות כלליות בנושא:

Sephora by OPI הוא מותג חדש יחסית, שנוצר אחרי השינוי, ועל כן בהכרח נטול רעלים. אותו הדבר תקף גם ל-Nicole by OPI.

הלקים של Zoya  הם לא רק נטולי שלושת הרעלים (ושניים מהרעלים הנוספים שציינתי), אלא שהם גם לקים טבעוניים (!). אם יש כאן מישהי שזה חשוב לה – תהני. הלקים שלהם מצויינים, כך או כך.

רימל ואסנס זוכים לציון לשבח מאחר ואפשר להוריד מהאתר שלהם קובץ PDF שמכיל את המרכיבים המדוייקים של כל מוצר שלהם, כולל הכל – וכל הלקים שלהם נטולי שלושת הרעלים. האם זה מקרי ששתי החברות אירופיות? אני מניחה שלא.

וכאלה שלגביהם התשובה לא ברורה:

Barry M, מותג הלק הבריטי החביב (הם עושים משלוחים לישראל מהאתר הרשמי!), מפרסם ברשת את ההרכב של כל הלקים שלו, בדיוק כמו אסנס ורימל. הבעיה היחידה: אין אחידות. הפירוט מרכיבים (כמו אצל אסנס) מתייחס לכל לק בנפרד. חלקם בסדר. חלקם, ביניהם אחד שאני מחבבת מאוד מאוד מאוד, לא. אם יהיה לק אחד שאני אשאיר לעצמי על אף רעילותו אחרי כל המיון הזה, זה יהיה זה. באסה רצינית. אבל מבחינתכן: לבדוק אותם אחד אחד. ואם זה צבע שכבר אין באתר הרשמי, חפשו בגוגל. אתרים בריטיים מפרטים את זה בכל זאת. כנראה שיש שם חקיקה שמחייבת אותם, אם כי אין לי ממש כוח לבדוק כרגע.

לקים של פנינה רוזנבלום יש בבעלותי רק שניים, ששניהם נקנו יחד (לפני המון שנים), והאחד כולל רעלים בעוד שהשני לא. אם יש שם חוקיות, ואם הם שינו את הנוסחה בינתיים, אני באמת לא יודעת.

בניגוד לסדרת ה-Blues שרשימת מרכיביה נקייה מרעלים, קרליין הישראלית לא מציינת את מרכיבי הלק (!) בגוף הלק של סדרת Everlast, וגם האתר שלה לא מכיל אף לא שביב מידע לרפואה (!!!). הלבן האהוב עלי, בהקשר לפוסט של החברה הדמיונית בנושא, הוא מספר 303 של קרליין, ואני לא ממש יודעת מה לחשוב עכשיו. כנראה שנצטרך להיפרד. חבל. עדכון: קרליין שינו את האריזה של סדרת Everlast. על האריזה החדשה, המרובעת, יש מרכיבים, והנוסחה בסדר גמור. לגבי האריזה הישנה אני עדיין לא יודעת. אותו החוסר ידע תקף ללקים של אנדריאה מילאנו, דנה ביוטי ו-Kama העלומים, שהגיעו אלי דרך החברה הדמיונית שלי. לא הצלחתי למצוא גם שום מידע על Red Earth, מותג אוסטרלי (?) שקניתי בקנדה (?!) לפני איזה עשור, ונראה שלא מוכר יותר בכלל לקים ואין שום מידע ברשת לגביו.

בסך הכל, 35 לקים כנראה יוצאים היום מהאוסף שלי, ביניהם טורקיז גליטרי אחד שאובדנו יכאב לי מאוד. מה הנזק שלכן?

(תמונת ההפניה באדיבות מייקל רובנטיין; ותודה לקוראת CrazyVet שהפנתה את תשומת לבי לכך שהמונח רעלנים הוא שגוי במקרה זה והמונח הנכון הוא רעלים)

היום נעסוק בנושא כאוב – הרעלים שבלקים שלנו.

כידוע, לק, ככלל, הוא רעל. הוא לא נועד לבליעה או כל שימוש שאינו חיצוני לגוף. הוא עשוי כולו מכימיקלים, ומריח כמו משהו מסוכן למדי. אבל מה, יש כימיקלים ויש כימיקלים. ושלושה כימיקלים ספציפיים, שפעם היו מרכיבים נפוצים מאוד (שלא לומר, המרכיבים העיקריים) בכל לק, התגלו לאורך השנים כבעלי השפעות מזיקות.

הכימיקלים המדוברים הם:

Dibutyl Phthalate, או בקיצור DBP, שנאסר לשימוש על ידי האיחוד האירופי מזה מספר שנים. אני לא כימאית או רופאה, אבל ממה שהצלחתי להבין הוא גורם, ככל הנראה, להתפתחות בלתי תקינה של תאים, ומפריע למערכת ההורמונלית, מה שיכול לגרום לדברים נפלאים כמו מומים בתינוקות או בעיות במערכת הרבייה. נכון מפתה?

Formaldehyde, שאותו אתן בטח מכירות כחומר לשימור חלקי גופות מסרטי המתח, הוא גם לא ממש חדשות טובות. שוב, אני לא מקור מוסמך ואתן מוזמנות מאוד להשתמש בגוגל שלכן ולקרוא על זה עוד, אבל על פי ויקיפדיה מדובר בחומר רעיל מאוד, הוכרז על ידי ארגונים ממשלתיים בארה"ב כמסרטן, שאיפה ממושכת שלו יכולה להוביל לצילוק בריאות, ועוד שלל דברים שליליים. ככלל, לא משהו שאני רוצה שיתקרב אלי. נגיד, אף פעם. ואם תהיתן, זה גם נספג בגוף דרך הציפורניים והעור.

Toluene, הוא מדלל צבע, ששאיפה שלו עשויה לגרום לנזק נוירולוגי חמור. למעשה, שאיפה שלו בכמויות קטנות עשויה לגרום על פי ויקיפדיה לעייפות, בלבול, חולשה, התנהגות כמו בשכרות, אובדן זיכרון, אובדן תיאבון, אובדן שמיעה, וראייה בשחור-לבן. שאיפת כמויות גדולות מהחומר הנפלא הזה בזמן קצר יכולה לגרום לסחרחורת, בחילה, או ישנוניות, ובמקרים חמורים זה יכול לגרום גם לאובדן הכרה ואף מוות. נפלא.

אז עכשיו שהפחדתי אתכן, צפירת הרגעה: אתן לא מניקוריסטיות. זאת אומרת, אתן לא מבלות את כל יומכן, מבוקר עד ערב, בהסנפת לק. החשיפה שלכן לחומרים האלה אינה עצומה, ואתן לא בסכנה גבוהה לכל הדברים השליליים שכרגע פירטתי. מצד שני, אתן באמת רוצות לחשוף את עצמכן לדברים האלה, גם אם בכמויות יחסית קטנות? והפורמלדהייד שנספג דרך הציפורניים והעור? באמת בא לכן?

יש עוד כמה חומרים שחברות התחילו להסיר לאחרונה מהלקים שלהן – Formaldehyde Resin, Camphor ו- Ethyl Acetate. אתן מוזמנות לקרוא על ההשפעות השונות שלהם ולהחליט אם אתן נמנעות גם מהם, אבל היום אני דובקת בשלושת הגדולים.

ההחלטה היא של כל אחת מול עצמה, כמובן. אבל אם אתן מחליטות שאתן, כמוני, רוצות להימנע ככל האפשר מהרעלים האלה, מהר מאוד תמצאו את עצמכן אובדות עצות מול שורה אינסופית של מרכיבים עם שמות כימיים מבלבלים באותיות פצפונות, וכאב ראש אחד גדול מהניסיון להבין מי נגד מי.

אז מאחר ואני היום עשיתי את המעשה הכואב ועברתי אחד אחד על כל אוסף הלקים התלת ספרתי שלי ומיינתי מה זוכה להישאר ומה לא, החלטתי לנסות לעזור לכן.

ונתחיל מרשימת החברות שכל לק חדש שלהן שתקנו (לא חדש עבורכן, אלא מייצור חדש, כן?) יהיה נטול שלושת הרעלים: Maybelline/Colorama; OPI/Sephora/Nicole; Nubar;  China Glaze; Color Club; Essie; MAC; Chanel; Dior; Estee Lauder; Chic; Ga-DE; Orly; Sally Hansen; Zoya; CND; Revlon; Rimmel; Pupa; Cherimoya 2012; NYX Girls/Matte; Milani; LA Colors; Essence; Careline Blues; Wet 'n Wild; Life. עדכון 9/6/12: מסתבר שגם Top Beauty ו-Wow Cosmetics הזולים בסדר, וגם Careline. כיף! עדכון 8/8/12: גם BeautyCare סבבה. שימשיכו ככה!

החברות שגם לקים חדשים שלהן מכילים, ככל שהצלחתי לברר, רעלים:  L'Oreal Resist & Shine (מכיל DBP). ו-Top Beauty (נמכר ב-8 ש"ח בחנויות "הכל בדולר". לא באמת ציפיתם להרבה מלק שנמכר ב-8 שקל, נכון?). עדכון 8/8/12: הקוראת לירון מוסיפה בתגובות שהלקים של GK מכילים Tulouene. כמו כן, חשוב לציין שהמחזק המקצועי של לייף (זה שנמכר בבית המרקחת) מכיל Tulouene, וכך גם הטופ קואוט הפופולרי Seche Vite. המחזק משקם-הציפורניים של NailTek כולל גם Tulouene וגם פורמלדהייד.

אם אתן מחפשות מידע על חברות אחרות מחו"ל, נסו בפוסט הזה של All Lacquered Up. רק שימו לב שמדובר בפוסט משנת 2009, לכן אמנם כל חברה שהייתה אז בטוחה כנראה שעדיין בטוחה, אבל חברות שמופיעות שם כלא בטוחות היו עשויות לשנות את הנוסחה שלהן מאז. אחרי הכל, עברו שנתיים. כללתי את כל החברות שנתקלתי בהן בארץ, וכל החברות שיש לי לקים שלהן. אם יש חברה נוספת שלדעתכן צריכה להיות ברשימה, התגובות פתוחות.

לצערנו הרב, יש לקים ישנים ויפיפיים שלא קנינו אי-אז כשהם נמכרו, אבל תופסים לנו את העין. למה לצערנו? כי צריך לבדוק את תכולת הרעלים שלהם אחד אחד. האם אני מצפה מכן לעשות כמוני, שישבתי שני ערבים ברציפות ומיינתי את הלקים הקיימים שלי לקטגוריות ה"בטוחים", "צריך לבדוק", והכואבת מכל "צריך להיפטר מזה"? לא. אני לא מצפה מכן לכלום. אמרתי כבר שזו בחירה אישית, ואני גם מניחה שלמי שאוסף הלק שלה קטן יותר (החבר שלי היה שמח להוסיף – שפוי יותר), זה גם קל הרבה יותר ועשוי לקחת פחות מיומיים. כמו כן, אתן מוזמנות לקצר את הזמן בדיקה שלכן באמצעות כמה טיפים וטריקים שלמדתי ביומיים האלה, ובשיטוטים נרחבים ברשת.

הטיפ הראשון, אחרי שניסיתן לקרוא מה שכתוב על הבקבוק והתייאשתן מהכתב המזערי, הוא להיכנס לאתר החברה. אצל רוב החברות אפשר למצוא במקום זה או אחר באתר רשימת מרכיבים, במיוחד לקולקציות חדשות.

הטיפ השני הוא שכשאתן עושות את כל הבדיקה הזו, תעשו את זה עם חתיכת נייר שעליה כתובים שמות שלושת החומרים (או מסך מחשב/סמארטפון שפתוח על העמוד המתאים בבלוג הזה, לדוגמא), כי השמות הכימיים האלה מבלבלים לאללה.

אם מדובר בלק ספציפי, אפשר גם לנסות לחפש סקירה שלו בבלוג שמציין דברים כאלה, ולראות מה הבלוגרית אומרת. הפעם אני דווקא לא מתכוונת לעצמי, אלא לבלוגריות כמו All Lacquered Up שברשימת הפוסטים השימושיים בצד שמאל יש באורח קבע לינק לפוסט שלה בנושא משנת 2007 (!), והיא מציינת את הנתונים האלו לגבי כל לק שהיא סוקרת מאז. זה מאגר נתונים מכובד למדי.

אם מדובר בלק מיני, שאצל חלק מהחברות (OPI, אני מסתכלת עליכם!) לא כולל רשימת מרכיבים, חפשו מידע לגבי הלק בגרסאתו הגדולה. אם אתן לא מוצאות מידע לגבי המרכיבים שלו – נסו לפחות למצוא באיזה שנה הוא יצא. רוב החברות התחילו להחליף נוסחאות בשנת 2006 (אתן מוזמנות לחפש את המידע הזה לגבי כל חברה בנפרד, כמובן) ולכן אם הלק שאתן בודקות הוא משנת 2004 אתן יכולות להניח שהוא כולל רעלים, ואילו אם הוא משנת 2010 אפשר להניח בביטחון רב שהוא לא כולל רעלים – בהנחה שהוא של חברה שאתן יודעות שאינה משתמשת יותר ברעלים, כמובן.

במסגרת חיפושי אחר הנוסחאות של הלקים שלי, מצאתי שחלק מהחברות עשו שינוי כלשהו באריזה של הלק כדי לסמן שהלק הזה שייך לנוסחה החדשה, נטולת שלושת הרעלים. אז בואו, ניתן בהם סימנים, ונתחיל מ-OPI אהובתי. זה פשוט, דווקא: מתחת לכל לק שלהם יש מדבקה שמפרטת את שם הלק. בנוסחה הישנה, הכיתוב על המדבקה (הלבנה) בשחור. בנוסחה החדשה, הכיתוב על המדבקה (העדיין לבנה) מודפס בירוק. נכון פשוט?

הלאה. China Glaze, עוד אחת מאהובותי, גם להם יש מדבקה מתחת ללק. בנוסחה הישנה המדבקה הייתה לבנה, ואילו בנוסחה החדשה המדבקה שחורה. עם זאת, מצאתי שאחד הלקים שלי עם המדבקה הלבנה, הווה אומר הנוסחה הישנה, Crystal Chandelier, לא מכיל את שלושת הרעלים ברשימת המרכיבים שלו. המשמעות היא, למיטב הבנתי, שלפני השינוי – יש כאלו ויש כאלו. אחרי השינוי – כולם בודאות ללא. אז כדאי לבדוק בקפידה את הנוסחה של לקים אינדיבידואליים מהנוסחה הישנה, אם אתן אוהבות אותם במיוחד.

חברת הלקים הישראלית החביבה על כולנו, Chic, עברה גם היא לנוסחה חדשה ונטולת שלושת הרעלים. כאן מעט יותר קשה להבדיל, כי שיק נקטו בטקטיקות מתוחכמות לבלבול האוייב, אבל בכל זאת אפשר לדעת על פי שני קריטריונים (ראו תמונות) :

1. בנוסחה החדשה כתוב בקדמת הבקבוק Long Lasting Nail Colour מתחת ללוגו החברה, בעוד שבנוסחה הישנה לא.

Chic front

האריזה החדשה משמאל, הישנה מימין

2. בנוסחה החדשה בנוסף למספרי הגוונים (שמסומנים במדבקה שחורה בראש המברשת ובמדבקה לבנה בתחתית הלק) יש גם שם לכל גוון (מופיע רק במדבקה שבראש המברשת).

Chic top

האריזה החדשה משמאל, הישנה מימין

אחד או שניים מהקריטריונים האלו אמורים לסייע לכן להבין מה יש לכן בידיים.

חברה ישראלית פופולרית נוספת, GA-DE, עשתה טריק דומה. בנוסחה החדשה כתוב בקדמת הבקבוק Crystal Glow Nail Enamel מתחת ללוגו החברה, מה שלא היה בנוסחה הישנה. בנוסף, גם אצל ג'ייד, המדבקה שבראש המברשת כוללת בנוסחה החדשה לא רק מספר גוון אלא גם את שמו, ואת המילים  Crystal Glow Nail Enamel.

גם לייף, מותג הבית של הסופר פארם, החליפו ככל הנראה את הנוסחה שלהם – כל הלקים שלהם שנמצאים כרגע על המדפים (או לפחות, כל אלה שבדקתי, ובדקתי מדף שלם) הם נטולי רעלים. וכמה לקים ישנים שלהם שיש לי, מכילים את הרעלים האלה בהחלט. אז מתי היה השינוי שלהם? אין לי מושג. אין שום הבדל באריזה ככל שהצלחתי למצוא. לא, גם לא צבע ידית המברשת, כפי שחשדתי. אז אם יש לכן לק של לייף – אין ברירה אלא לקרוא את המרכיבים. למרבה המזל, זה כתוב באותיות יחסית לא זערוריות.

כל הלקים של Orly שבבעלותי כוללים כיתוב ברור בגב הבקבוק: Free of DBP, Formaldehyde and Toluene. אני מניחה שאם תיתקלו בלק של אורלי שלא מכיל את הכיתוב הזה, זה לק מלפני שינוי הנוסחה.

במקרה של הלקים של CND, אם יש לכן לקים מסדרת ה-Colors & Effects  שלהם, הם נקיים מרעלים. אם יש לכן לקים מהסדרה המוקדמת, שהבקבוקים שלה נראים שונים לחלוטין, מומלץ לבדוק את הרכיבים בזהירות.

ועוד כמה הערות כלליות בנושא:

Sephora by OPI הוא מותג חדש יחסית, שנוצר אחרי השינוי, ועל כן בהכרח נטול רעלים. אותו הדבר תקף גם ל-Nicole by OPI.

הלקים של Zoya  הם לא רק נטולי שלושת הרעלים (ושניים מהרעלים הנוספים שציינתי), אלא שהם גם לקים טבעוניים (!). אם יש כאן מישהי שזה חשוב לה – תהני. הלקים שלהם מצויינים, כך או כך.

רימל ואסנס זוכים לציון לשבח מאחר ואפשר להוריד מהאתר שלהם קובץ PDF שמכיל את המרכיבים המדוייקים של כל מוצר שלהם, כולל הכל – וכל הלקים שלהם נטולי שלושת הרעלים. האם זה מקרי ששתי החברות אירופיות? אני מניחה שלא.

וכאלה שלגביהם התשובה לא ברורה:

Barry M, מותג הלק הבריטי החביב (הם עושים משלוחים לישראל מהאתר הרשמי!), מפרסם ברשת את ההרכב של כל הלקים שלו, בדיוק כמו אסנס ורימל. הבעיה היחידה: אין אחידות. הפירוט מרכיבים (כמו אצל אסנס) מתייחס לכל לק בנפרד. חלקם בסדר. חלקם, ביניהם אחד שאני מחבבת מאוד מאוד מאוד, לא. אם יהיה לק אחד שאני אשאיר לעצמי על אף רעילותו אחרי כל המיון הזה, זה יהיה זה. באסה רצינית. אבל מבחינתכן: לבדוק אותם אחד אחד. ואם זה צבע שכבר אין באתר הרשמי, חפשו בגוגל. אתרים בריטיים מפרטים את זה בכל זאת. כנראה שיש שם חקיקה שמחייבת אותם, אם כי אין לי ממש כוח לבדוק כרגע.

לקים של פנינה רוזנבלום יש בבעלותי רק שניים, ששניהם נקנו יחד (לפני המון שנים), והאחד כולל רעלים בעוד שהשני לא. אם יש שם חוקיות, ואם הם שינו את הנוסחה בינתיים, אני באמת לא יודעת.

בניגוד לסדרת ה-Blues שרשימת מרכיביה נקייה מרעלים, קרליין הישראלית לא מציינת את מרכיבי הלק (!) בגוף הלק של סדרת Everlast, וגם האתר שלה לא מכיל אף לא שביב מידע לרפואה (!!!). הלבן האהוב עלי, בהקשר לפוסט של החברה הדמיונית בנושא, הוא מספר 303 של קרליין, ואני לא ממש יודעת מה לחשוב עכשיו. כנראה שנצטרך להיפרד. חבל. עדכון: קרליין שינו את האריזה של סדרת Everlast. על האריזה החדשה, המרובעת, יש מרכיבים, והנוסחה בסדר גמור. לגבי האריזה הישנה אני עדיין לא יודעת. אותו החוסר ידע תקף ללקים של אנדריאה מילאנו, דנה ביוטי ו-Kama העלומים, שהגיעו אלי דרך החברה הדמיונית שלי. לא הצלחתי למצוא גם שום מידע על Red Earth, מותג אוסטרלי (?) שקניתי בקנדה (?!) לפני איזה עשור, ונראה שלא מוכר יותר בכלל לקים ואין שום מידע ברשת לגביו.

בסך הכל, 35 לקים כנראה יוצאים היום מהאוסף שלי, ביניהם טורקיז גליטרי אחד שאובדנו יכאב לי מאוד. מה הנזק שלכן?

(תמונת ההפניה באדיבות מייקל רובנטיין; ותודה לקוראת CrazyVet שהפנתה את תשומת לבי לכך שהמונח רעלנים הוא שגוי במקרה זה והמונח הנכון הוא רעלים)

About the author

Related posts

13 Comments on “Big 3 Free? איך תדעי אם הלק שלך מכיל רעלים

 1. ליטל

  איזהה באסה. הזמנתי 2 לקים של אסי.. essie ויש בהם גם. במיוחד בtop coat
  יש בו butyl acetate, formaldehyde resin

  Reply
 2. NaliLover

  יש לי ורוד של ANDREA MILANO ויש בו Toluene ו DBP .

  Reply
 3. NaliLover

  מה עם הלקים של החברה בורז׳ואה? לפי מה שראיתי במרכיבים, אף אחד מהם לא רשום שם. אגב, לקים מדהימים יש להם, לא רק בצבעים, גם באיכות.

  Reply
  1. אם בדקת אותם, אז זה מצוין שיש עוד חברה בטוחה

   Reply
  2. ככל שאני זוכרת הפוסט הזה נכתב לפני שהם הגיעו לארץ אז מן הסתם לא יכלתי לבדוק אז, אבל אכן, הם ללא מרכיבים בעייתיים – לפחות אלה שנמכרים בארץ. נדמה לי שראיתי פעם בחו"ל סדרה אחרת שלהם שכן הייתה רעילה, אבל כל עוד זה לא מגיע לארץ, מה זה משנה. רק כדאי לזכור את זה לעתיד, שאם הם מביאים סדרות נוספות צריך לבדוק אותן (אני כותבת את זה כדי שגם אני וגם את נזכור לבדוק :-)).

   תודה, ותהני מהבורז'ואה שלך 🙂

   Reply
 4. לירון

  חשוב להוסיף גם את שני המותגים הבאים :

  *GK :בלקים שרכשתי לאחרונה של GK הופיע הרעל Toluene , ובגלל העובדה שהלק נפוץ בשנים האחרונות בישראל חשוב לציין שהוא מכיל את הרעל.

  *ביוטיקייר :חברה נוספת שתפסה תאוצה בשנים האחרונות, אינו מכיל אף אחד מן הרעלים (להוסיף לרשימה הבטוחה).

  Reply
  1. לירון

   דרך אגב, הבלוג שלך מצוין ואני נהניתי נורא לקרוא את הפוסט ! אם לא הייתי קוראת את הפוסט הזה הייתי ממשיכה לקנות את הלקים של החברות שלי לשים לב לרשימת המרכיבים, ועכשיו רשימת החברות "הבטוחות" ושמות הרעלים שמורים לי בפלאפון. תודה רבה !

   Reply
   1. הוספתי אותם לרשימות (תודה!), ואני ממש שמחה לשמוע. כמה שפחות רעלים בגוף של כולנו, ככה יותר טוב. אפשר לעשות לקים מצויינים ומגוונים ומרתקים גם בלי שהם יגרמו לנו לשלל הזוועות שמתוארות למעלה.

    שוב תודה ותמשיכי להנות 🙂

    Reply
 5. ליאן

  תודה רבה על העזרה! אני יחפש את השם של הלק עם ingredients איך שאמרת.
  מסכימה איתך שזה אחלה של סיבה לקנות חדשים!
  שוב תודה!

  Reply
 6. ליאן

  איך את יודעת את המרכיבים של maybelline colorama?
  זה לא כתוב על הבקבוק..

  Reply
  1. שתי דרכים – קודם כל, בדקתי באתרים שמפרסמים את המרכיבים של לקים. ככל שאני זוכרת כרגע, לא היה פירוט באתר של מייבלין עצמה, אבל אתרים בריטיים או אירופיים מפרסמים הרבה פעמים רשימת מרכיבים מלאה. אני חושבת שהם מחוייבים על פי החוק שם. זה דווקא הגיוני כשחושבים על זה – את הרי לא יכולה לקרוא בעצמך מה כתוב על הבקבוק כשאת קונה ברשת.

   הדרך השנייה, שהיא גם התשובה לשאלה איך האתרים האלו יודעים, היא שאני די בטוחה שדווקא כן כתובים המרכיבים על הבקבוק, אבל זה קצת מתחבא. בגב הבקבוק, אם תציצי, תראי מדבקה עם ברקוד, שבפינה הימנית העליונה שלה יש סימון שחור ועליו חץ לבן – הסימן המוסכם ל"קלפו אותי מכאן". כשאין להם מספיק מקום לכתוב על האריזה כל מה שהן רוצות/מחוייבות, זה מה שחברות עושות – תווית דו שכבתית. מתחת לתווית, אמורה להתחבא רשימת מרכיבים מלאה, כנדרש בחוק.

   אם יש לך מידע כלשהו על טעות שלי לגבי הרעילות של הלק הזה (או כל לק אחר), אשמח מאוד (מאוד! גם לי יש לקים שלהם!) אם תספרי לי, ואני מבטיחה לעדכן כאן.

   Reply
   1. ליאן

    הבנתי, תודה רבה על התשובה המהירה!
    אני היום עשיתי מיון של כל האוסף לקים שלי וכשהגעתי למייבילין נתקעתי כי לא הבנתי איפה כתובים המרכיבים. עזרת לי המון עם הפוסט הזה!
    מלפני כמה ימים אני בהיסטריה… לא הייתי מודעת לרעלנים וישר התחלתי לחקור באינטרנט על השלושה הידועים. הפוסט של הבלוגרית ב All Lacquered Up עזר לי אבל שלך עוד יותר!
    היו לי 8 לקים של אורלי עם רעלנים מהנוסחה הקודמת שזרקתי והיה לי נורא כואב.
    את יכולה לתת לי בבקשה קישור לאיזה אתר אירופאי?

    יש לך בלוג מצויין ואני נורא נהניתי לקרוא את הפוסט.
    שיהיה לך גמר חתימה טובה וצום קל (אם את צמה) ושנה טובה!

    Reply
    1. אני שמחה שעזרתי, וכל הכבוד על המיון!
     תנחומי על האורלי, זה באמת עצוב. אבל זה אחלה תירוץ לקנות חדשים, וכל האורלי שיש עכשיו בחנויות זה מהנוסחה החדשה והמצויינת.
     לגבי אתרים אירופיים, אני לא יכולה להפנות אותך לאתר ספציפי: בד"כ פשוט חיפשתי בגוגל את שם הלק יחד עם המילה ingredients, והתוצאות היו בחלק ניכר מהמקרים אתרים אירופיים שמוכרים את הלק.
     בהצלחה!

     Reply

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *